Jozef Viktorín (REPUBLIKA): US ARMY na Slovensku – utópia?


“Po zasadaní Bukurešťskej deviatky (B9), ktorá tvorí východne krídlo NATO, sa dozvedáme od amerického prezidenta Bidena, že USA v prípade ruskej invázie na Ukrajinu, sú pripravené posilniť vojensky nielen Ukrajinu, ale aj krajiny celého krídla (Bulharsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Poľsko, Česko, Estónsko, Slovensko).

Všetci vieme aká je americká logika, ale aby sme sa takúto informáciu dozvedeli od prezidenta USA, je myslím riadny šok pre každého. Slovensko je stále parlamentná Republika, čo v praxi znamená, že jedine NR SR môže rozhodnúť o vyslaní príslušníkov Ozbrojených síl mimo územie SR, ako aj o prítomnosti cudzích vojsk na našom území ako náhrade za „pozývací list“.

Má niekto informáciu, že by NR SR o takom niečom rozhodla? Lebo nič také som nepostrehol. Preto vyjadrenie amerického prezidenta vnímam ako nehorázne a ako vnucovanie cudzej politiky vláde SR, ktorá je samozrejme ticho.

Štátnici robia rétorické prešľapy, ale práve a zvlášť vtedy nastupuje diplomacia, ktorá musí reagovať a upozorniť, že SR je zvrchovaný štát a prítomnosť cudzích (aj keď v súčasnosti spojeneckých) vojsk na našom území je prekročenie „červenej čiary” a posledné slovo v takýchto prípadoch má slovenský parlament. Toto asi minister Korčok vie. Ak sme vedeli rýchlo reagovať na situáciu v Bielorusku, tak musíme oveľa viac a nekompromisnejšie reagovať na výroky, ktoré sa nás týkajú bezprostredne.

Tento odkaz smerujem hlavne vláde SR a zvlášť ministrovi zahraničných vecí a ministrovi obrany. Prečo nereagujete? Prečo necháte tieto výroky bez povšimnutia? Reagoval na to aspoň výbor? Zdá sa, že to prechádzate mlčaním, čím de facto súhlasíte, aby sa zo Slovenska v prípade konfliktu stal terč a prvá línia. Prečo?

Zaujímalo by ma takisto a predpokladám, že nielen mňa, či excelencia, veľvyslankyňa USA už bola pozvaná na „kávu“ na Ministerstve zahraničných vecí SR. Nejde mi o nič iné, len o používanie (rovnakého metra a) jednotného manuálu pri takýchto prípadoch a bez ohľadu o akú krajinu sa jedná.

Vyhlásenie prezidenta Bidena len potvrdzuje prečo bol minister Naď v USA a prečo hovorí iba o smiešnom sponzorskom dare pre Ústrednú vojenskú nemocnicu ako hlavnom prínose cesty. Prečo nehovorí, že naši partneri spoza oceána nepotrebujú našich vojakov, ani techniku, ale výhradne naše územie na vytvorenie valu proti východu?

Pán minister, občan by určite uvítal v tomto prípade Vašu výrečnosť. Alebo zrazu máte strach? Čo z toho plynie? Že prítomnosť príslušníkov amerických síl na výsostnej slovenskej pôde nie je taká utópia ako sa na prvý pohľad zdá. Pri tom všetkom je vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí ako sme pripravení spolupracovať s Ruskou federáciou len hrou vedenou cudzím režisérom, a to ešte aj so zlými slovenskými hercami.”