Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Toto je komunikácia s občanom?


Tak máme potvrdené, že S-300 je na Ukrajine. A ešte osobne odovzdaná premiérom. Vládni predstavitelia sa chvália a vysvetľujú, že Slovensko nie je ohrozené. Už konečne pochopte, že o tom nerozhodujete Vy! O tom rozhodne strana, ktorá sa cíti ohrozená! Neklamte ľudí.

Pán premiér, ohrozujeme sami seba a Vy s Vašim ministrom vojny ohrozujete Slovensko a všetkých obyvateľov. Tvrdiť, že my sa nezapájame do konfliktu, je alibizmus, ktorému rozumiete asi len Vy. Netreba cestovať na Ukrajinu a podávať si ruky. Je to asi podobné gesto ako miešať guláš na východe, na ktorý ste nedal ani cent. Treba pomáhať občanom Slovenska reálne. Ale na to nemáte odvahu. Tí Vám už ruku asi nepodajú.

Náš najväčší vojenský dobrodruh, minister vojny, rozširuje hoaxy jedna radosť. Pripomeňme si slová: „S-300 nedáme, kým nebudeme mat náhradu”. Výsledok? Nemáme. „V najbližších dňoch nám spojenci dodajú…”. To znamená, že práve teraz nemáme okrem holandsko-nemeckých Patriotov nič, čo by nám pomohlo, a to aj pri takej dôležitej úlohe ako je ochrana kritickej infraštruktúry!

A to podotýkam, že ochranu vzdušného priestoru máme z externých zdrojov. Tak toto je tá Vaša „bezpečnosť“ pán minister. Viete čo nás zaujíma? Či sme dali Ukrajine S-300 aj s obsluhou. Viete k tomu niečo povedať? Uvedomte si, že ste urobili rozhodnutie v rozpore s verejnou mienkou. Opäť. Alebo si myslíte, že môžete? Menšina proti väčšine?

Viete, bezpečnosť je vec verejná a nie hra kto z koho. Vy ste sklamali a nie prvýkrát. Prečo ste nešli na Ukrajinu aj Vy, keď vediete najsilnejšie reči? Žeby strach? Zlé svedomie alebo niečo iné? Toto sa nezabúda pán minister, toto určite nie. Následky Vášho rozhodnutia môžu pocítiť občania SR.

Zamyslite sa, či sami nie ste bezpečnostným rizikom pre Slovensko. Tu už ide o veľa. Tu ide o to, či budeme pokojne spávať alebo nie. O tomto rozhodujeme sami. Nie Washington, ani vojenskí jastraby.