Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Tak takto sa realizuje politika OĽANO


Modernizácia OS SR pod vedením ministra Naďa pokračuje raketovým tempom a hlavne „transparentne“

Jeho schopnosť profesionálne riadiť, resp. neriadiť rezort obrany je dôverne známa. Vidím, že minister si zvykol plánovať dôležité veci rovnako ako pripomienkovanie dohody o obrannej spolupráci.

Počas diskusie o „obrannej dohode“ a početných protestov v tichosti začal testovať bojové vozidlá 8×8. Ministerstvo vraj transparentne oslovilo 33 krajín. Chcem podotknúť, že táto informácia je čistou urážkou občana. Prečo? Všetci totiž vedia, že v Európe sú maximálne 4-5 výrobcovia v tomto segmente.

Ministerstvo dostalo päť ponúk troch druhov vozidiel a nakoniec ako sa ukázalo, že vojaci skúšali len dva! Vzhľadom k „transparentnosti“, ktorá je „eseročke OĽANO“ vlastná, celkom príznačný krok.

Chcem uviesť, že Austrálčania testovali podobné vozidla niekoľko mesiacov, Česko šesť týždňov a Ministerstvu obrany SR stačili štyri dni! Áno, čítate správne. Štyri dni!

Viete, moje skúsenosti jednoznačne potvrdzujú, že za štyri dni nie je možné vykonať ani kontrolné merania, nieto otestovať vozidlá v riadnych podmienkach. Áno, tu som očakával, že testovanie, za ktoré zaplatí občan obrovské finančné prostriedky, bude minimálne 5-6 týždňov. Ako vidím, márne.

Tu hovoríme o finančnom aspekte, avšak zároveň aj o bezpečnosti posádok, ktoré s vozidlami budú plniť úlohy. Áno, ide o ich bezpečnosť. Podľa času testovania na tomto asi ministrovi nezáleží. Hlavne, že kúpime. Takže, aby sme vedeli, o ktoré vozidlá vo výberovom konaní ide: Pandur II (ČR), Piranha V (Rumunsko) a Patria AMV XP (Fínsko).

Z celého procesu vypadla transparentnosť, ktorá bola nahradená rýchlosťou a bez informovania verejnosti. Prečo? Predpokladám, že preto, aby sa víťazom stalo vozidlo spoločnosti, o ktorej všetci hovoria ako o víťazovi a ktorá dlhodobo podporovala aktivity „nezávislého analytika“. Testovanie ala Naď napovedá, že je to len akési klišé a o víťazovi je už pravdepodobne dávno rozhodnuté.

Len dúfajme, že sa nedočkáme slovenskej verzie známej českej korupčnej aféry „Pandur“. Na druhej strane by ma to neprekvapilo. Transparentnosť a plamenné reči pána ministra sú už dobre známe.