Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Rotácia systémov PVO


Už len táto formulácia potvrdzuje ako Naď klame. Po odoslaní S-300 si pamätáme víťazný úsmev ministra, že náš vzdušný priestor budú chrániť Patrioty a máme byť vďační. Ozaj? Tieto systémy si nesplnili úlohu na území Turecka a boli prvkom, ktorý výrazne utvrdil tamojších politikov, že je čas sa zamyslieť nad tým ako spojenci pomáhajú.

Viete na čo prišli? Že im nikto tak nepomôže ako pomôžu sami sebe. Výsledok? Jasné a zreteľné pronárodné rozhodnutie bez ohľadu na názory tzv. spojencov, teda hlavne toho spoza oceánu. Prečo to spomínam? Že skúsenosti iných nám chránia peniaze, čas a robia nás zodpovedných za vlastnú obranyschopnosť.

Kroky Naďa na MO SR sú vyslovene v neprospech občanov a hlavne v neprospech našej bezpečnosti. To, že dnes je to Patriot, zajtra systém z Talianska, nás nerobí bezpečnými. Skôr naopak. Celé to cvičenie so vzdušným priestorom a trpezlivosťou ľudí smrdí najviac.

V OS SR vždy platilo, že jednoduché riešenia sú najefektívnejšie. Tomu však Naď nemôže rozumieť. Prečo? Lebo Slovensko ho nezaujíma. Keby áno, tak sa nám tu nepremávajú české, poľské a maďarské lietadlá a nemenia systémy PVO ako na páse.

Plánovanie je proces, v ktorom platia priority. A priorita ochrany vzdušného priestoru je vždy najvyššia. Štáty, ktorým záleží na územnej celistvosti a vlastnej bezpečnosti, to chápu. Naša neschopná (a ešte k tomu odvolaná) vláda nie. Samotný Naď? Škoda reči.

A teraz si zoberte ako oduševnene to tento pán prednášal v NR SR aké je to fantastické a hlavne normálne. Nie, pán odvolaný minister. Nie je to fantastické a už vôbec nie normálne. Keď nerozumiete, zvýrazním. Za obranu Slovenskej republiky a jej vzdušného priestoru sme zodpovední my sami a nie spojenci. Pre nich je to iba misia do životopisu. Ale Vy sa zodpovedáte občanom! To len aby ste vedeli.