Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Riadená facka obrannému priemyslu Slovenska


Ministerstvo obrany (MO) SR obstará za financie z fondu USA 160 ľahkých taktických viacúčelových vozidiel (JLTV) 4×4. Cena kontraktu je približne 172,9 milióna eur. Zámer v stredu schválila vláda.

Toľko oficiálna informácia.

Špeciálne pri týchto vozidlách sa naskytla ideálna možnosť ukázať, že podpora nášho domáceho obranneho priemyslu je reálna a nie len vo forme prázdnych slov politikov.

Takéto vozidla si totiž vieme vyrobiť aj sami na Slovensku a to dokonca bez vážnejších problémov.

Oprávnene sa nie len ja pýtam, prečo kupujeme tieto vozidlá? Máme už predsa podobne vozidla od firmy IVECO. Prečo v tom nepokračujeme???

Poviem nahlas prečo: lebo ten obchodník, exminister Naď to sľúbil USA. Áno, pokračujeme v kupovaní toho, čo Američania nepotrebujú a nechcú, aj vzhľadom na technické problémy. Ale my si to ideme kúpiť.

Takéto dedičstvo nám zanechal Naď a celá Hegerova vláda. Obaja menovaní dnes aktívne sa angažujúci v zoskuepní drzo sa nazývajúcim Demokrati. Naozaj demokrati? Žiadny plán, žiadny systém iba plnenie pokynov v predklone. Dodám, že v hlbokom.

Výber vozidiel je natoľko absurdný, že je ťažké uveriť, že mal odborný charakter. No a v týchto absurditách ešte z dielne Naďa pokračuje aj prezidentkyna vláda na čele s Odorom.

Ekonóm Odor sa podpíše pod absolútny ekonomický nezmysel, ktorý je okrem toho priamo namiereny proti slovenskym firmám. Bravó! Treba ešte väčší dôkaz o prislovenskej orientácii aktuálnych ‘mocných’?

A okrem toho: táto vláda tu nie je na podpisovanie kontraktov, ale na pripravu demokratických volieb. Nič viac sa od nej neočakáva.

Pripomínam môj zásadný postoj – čo je dobré pre USA, nie je určite výhodne pre naše OS SR.

Len pre zaujímavosť, v roku 2019 Veľká Británia kúpila jedno takéto vozidlo od USA za cca 380 000 USD. Nám aktuálne náš verný priateľ spoza oceánu ponúka jedno vozidlo za výhodných cca 1 mll eur. Som presvedčený, že prípadné iné vybavenie či výzbroj predsa nemôžu tvoriť taký markatný rozdiel ceny vozidla. O to viac, že v podstate ide o nasledovníka auta Jeep Wilis z druhej svetovej vojny.

A hlavne si povedzme, že toto nie je primárne bojové vozidlo. Je určené hlavne na patrolovaciu činnosť.

A tak sme opäť pri tom ako Naď niekomu (a sebe) poslúžil. Tomuto obchodu sa hovorí spojenecká solidarita a pomoc v praxi. Je absolútne nevyhnutné a potrebné, aby na Slovensku boli politici, ktorí Slovensko a jeho potreby skutočne vnímajú. A predovšetkým, že ich vnímajú ako prioritu za ktorú sa aj zasadia.

My v Republike takí sme!