Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Prebudenie Naďa


Tak minister obrany oznamuje, že áno, Slovensko potrebuje systém PVO a už rokuje s partnermi o najvýhodnejšom systéme. V prvom rade som rád, že priznal to, že to nerobí dobre a tiež teší, že naša kritika bola oprávnená. Druhý moment je, že si uvedomuje škodlivé účinky jeho predchádzajúcich rozhodnutí, na ktoré sme upozorňovali. Tretí môže súvisieť s tým, že vie niečo, čo prekrýva dôležitosťou fungovania PVO a nie je pripravený na otvorený dialóg s verejnosťou. Úprimný totiž nikdy nebol.

Áno, opakujem, že systém PVO na Slovensku je garanciou autonómnosti a suverenity. Preto podpísané memorandum o riešení PVO z európskeho pohľadu je mylné. Tu platí, že najprv sa musíme pozrieť na seba a potom za hranicu Schengenu.

Nezačínajte tam, kde rozhodujú väčšie krajiny. Tie sú pripravené nám iba oznámiť konečné rozhodnutie, ktoré minister bude musieť akceptovať. Tá ministrova falošná hra s bezpečnosťou SR je riziková a v neprospech občanov. Budúca vláda, ktorou minister straší, môže práve toto napraviť. Lebo musí ísť cestou, ktorá zabezpečí pokoj a mier pre občanov, a preto bude hľadať riešenia, ktoré súvisia s bezpečnosťou SR. A tieto kroky, budú určite odlišné od krokov Naďa. Ten len potvrdil, že prebudenie do reality bolí.