Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Právna analýza alebo právne bludy a la Naď?


Aj tak sa dá nazvať zverejnenie tzv. analýzy. Už pri pohľade na dokument je vidieť, že bol spracovaný bez patričnej kultúry. Treba pripomenúť, že darovanie vojenského materiálu sa robí vtedy, keď už neslúži svojmu účelu. Celý proces je postavený na základe vládnych zmlúv, ktoré Slovensko podpísalo. To je forma, ktorá pri realizácii nesmie ohrozovať napr. obranyschopnosť a nesmie byť v rozpore s inými medzinárodnými zmluvami.

Čo myslíte? Aká asi je tá obranyschopnosť? Myslím, že zverejnený dokument potvrdzuje, že takto ten Naď nezmýšľal. Len daroval. Darovanie však v žiadnom prípade nie je vojenská pomoc štátu druhému štátu v konflikte, a to ani formou poskytnutia vojenského materiálu. Vtedy už ide logicky o kolektívnu obranu, ktorá vyžaduje príslušnú medzinárodnú zmluvu vojenskej povahy. Ak to absentuje, je to v rozpore s Chartou OSN.

Neviem či rozumie „demokrat“ Naď. Skôr by som povedal, že nie, lebo by musel priznať, že konal v rozpore s našimi bezpečnostnými záujmami. Vie vôbec čo sú bezpečnostné záujmy? Keby to vedel, tak by také rozhodnutie asi neurobil. Ak áno, tak by si chránil chrbát rozhodnutím NR SR. Lenže uveril sám v seba a hlavne uveril, že môže všetko. Ale tak systém nefunguje. Ani s podporou tútorov spoza oceána. A to už nevravím do akého svetla svojim rozhodnutím dostal Slovensko z hľadiska dodržiavania medzinárodných zmluvných záväzkov.

Jednoducho aj zverejnený dokument potvrdzuje, že najprv bol záver a nepodpísaní „autori“ mali len dotvoriť cestu k nemu. Potvrdzuje, že ex-minister vojny je zahľadený do seba a do priateľov za mlákou. Jeho povinnosťou bolo konať v záujme Slovenska a jeho občanov. To neurobil. Toto občania vedeli a vedia. Preto sa tento omyl hádam po voľbách nezopakuje.