Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Patrioty odchádzajú


Konštatovanie, že Patrioty odchádzajú, nie je možné nechať bez komentára. Ukazuje sa, že jedine vytvorenie vlastných kapacít PVO je cesta ako ochrániť a obrániť Slovenskú republiku. Ich odchod na tzv. údržbu potvrdil, že nikto zo spoločenstva, ku ktorému sa tak hrdo hlásime, nebude obetovať sily, ani prostriedky na našu obranu. Vždy táto obeta bude výsledkom „tichej“ diplomacie medzi hlavnými aktérmi.

Čo počúvame od ministra? Od toho, čo pred rokom hovoril, že sme dostali lepšiu ochranu a takmer zadarmo? Že taký systém si musíme kúpiť a hneď dodáva, že je veľmi drahý. Druhý vynárajúci sa „expert z neziskovky“ zasa upozorňuje, že spojenci nás nebudú brániť donekonečna a pre obranu musíme niečo urobiť. Páni objavili teplú vodu.

Som rád, že v určitej oblasti preberajú rétoriku, o ktorej neustále hovoríme. Len Slovenská republika je zodpovedná za bezpečnosť občanov a územnú celistvosť a až potom nám niekto bude pomáhať. Samozrejme v prípade, že bude môcť. Naše kapacity sú tie, ktoré rozhodujú o bytí a nebytí.

Poslaním systému S-300 na Ukrajinu (podľa ministra nefunkčného na Slovensku, ale veľmi úspešného na Ukrajine) nás neschopná vláda oslabila. Príklad gréckej S-300 je moment, ktorý ju usvedčuje minimálne zo zavádzania spoločnosti a zníženia úrovne bezpečnosti.

A hovoriť o ďalších miliardových nákupov zo strany ministra? Cynické. Vydierať vlastné obyvateľstvo čiernymi scenármi, lebo nemáme chránený vzdušný priestor? Úbohé. Potvrdzuje staré známe, že aj v demokracii sa dejú omyly a minister je toho zreteľným príkladom.