Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Páni, vy chcete ľudí ešte viac stresovať?


“S úžasom sledujem ako niektorí členovia vlády – minister vnútra, minister obrany – verejne komentujú koľko kontrol urobili a ako oduševnene v nich budú pokračovať. To, že policajtov potrebujeme pri objasňovaní trestných činov, vrážd alebo nehôd je zrejmé, no o tom nikto nediskutuje a nikto to nekritizuje.

Ale chodiť a kontrolovať občana po uliciach, v nákupných priestoroch a zakrývať sa formulkou „veď je núdzový stav“ je scestné. Úplnou čerešničkou je konštatovanie Ministerstva vnútra o udeľovaní finančných trestov políciou. Tak v tejto chvíli, keď je občan vystresovaný do maxima, rozmýšľa či bude mať na živobytie, či bude mať z čoho zaplatiť energie, plyn, príde uniforma a dá mu sankciu.

Vidíte ten prístup? Občan, ktorý je dnes už sklonený, má podľa vlády úplne padnúť na kolená. Toto je politika ministra vnútra a jeho policajného prezidenta. Chcú povedať, že represia je jediná cesta? Ja hovorím, že nie!

Viete, vždy ma učili, že v každom je niečo dobré, ale umenie je to nájsť. Na druhej strane, ak chcete urobiť zle, tak na to netreba vzdelanie, ani morálku, čo súčasná vláda v plnom rozsahu potvrdzuje.

Druhý moment, ktorý núti k reakcii, je vyjadrenie ministra obrany o vykonaní cca 30 tisíc kontrol príslušníkmi OS SR a že v nich budú pokračovať. Toto je myšlienka hodná pozornosti. Pán minister, takto: prioritou príslušníkov OS SR je byť pripravený brániť Slovenskú republiku a chrániť občanov. K tomu, aby to splnili, je potrebné, aby cvičili, strieľali v rôznych situáciách a pripravovali sa. Že nerozumiete? Nevadí. Bojaschopnosť a pripravenosť OS SR je dnes Vaša zodpovednosť, a to nielen politická. Takže to, že OS SR necvičia, resp. cvičia minimálne, neprekrývajte kontrolami v uliciach. Neradikalizujte spoločnosť a nepolarizujte spoločnosť, lebo v každom konflikte sú v prvom rade pálené mosty, no tu už sa dotýkam vojenskej stratégie a taktiky, čo viem, že Vám je na kilometre vzdialené.

Páni ministri, všetci vieme čo si o Vás občan myslí, a preto ho nepodceňujte! Vie, ako sa má správať, čo je preňho a jeho okolie najlepšie. Len či toto vedia aj poslanci koalície, ktorých nikto iniciatívny príliš nekontroluje. A toto si uvedomujú aj policajti a vojaci, ktorí tieto kontroly reálne vykonávajú.”