Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Optimálne riešenie?


Tak toto povedal poslanec OĽANO Krúpa pri komentovaní ochrany SR. Totiž od ministra sme sa dozvedeli, že nielen Poľsko, ale aj Česká republika sa bude podieľať na ochrane nášho vzdušného priestoru. Že ide o citlivú otázku národnej suverenity? To títo páni neriešia, lebo takéto pojmy sú im vzdialené. A čo naše vzdušné sily? Uzemnené Mig-29, resp. odložené v hangároch. F-16, ktoré meškajú „lebo predošlá vláda“.

Pán minister, ste tam už viac než dva roky. Zmeňte argumentáciu, lebo Vám to už nikto nezožerie. S americkou stranou komunikujete skoro na dennej báze. Aj keď vieme, že dnes hlavne o Ukrajine. Skúste si však nájsť čas na bezpečnosť SR a partnerovi spoza oceána pripomeňte dodacie lehoty. Hlavne kvôli ochrane vzdušného priestoru vlastnými silami a prostriedkami OS SR. Toto by nemala byť ťažká úloha. Jedine, žeby ste na to nemali odvahu.

Ďalšia otázka sa dotýka lietadiel Mig-29. Sme ozaj takí bohatí, aby sme si ich dovolili nechať v hangároch? Alebo už viete čo s nimi? Pôjdu na „zošrotovanie“ na Ukrajinu? Bude to na komerčnej báze alebo pôjde o nezištnosť? Povedzte priamo a otvorene občanom koľko za to zinkasujeme. V dnešnej dobe sa totiž každé euro ráta trojnásobne.

Vaša argumentácia s priateľom Krúpom je jasný príklad ako hovoriť dlho a nepovedať nič, resp. ako „vysvetliť“ nevysvetliteľné. Ste vzorkou vlastného hnutia, ktoré Vás pravdepodobne už teraz nemusí. Zvlášť predseda. Patríte totiž medzi tých, ktorí najrýchlejšie narábajú s cudzími financiami. Lebo ich míňanie neboli, že? Zrada národných záujmov nás však môže bolieť zo všetkého najviac.