Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Naozaj novelizácia zákona o brannej povinnosti?


Tak NR SR funguje. Máme sa tešiť? Lebo čo tam stvárajú poslanci bývalej koalície je tragédia v priamom prenose. Občan musí vidieť ich (ne-)príčetnosť. Čo si myslieť o ich návrhu, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 570/2005 Z. z. o brannej povinnosti? Predkladá ho Naď, čo už hovorí samé za seba.

A viete čo je primárny cieľ zákona? Zvýšiť mobilizačnú pripravenosť záloh OS SR. Vojenské kapacity je potrebné budovať. Avšak hlavne pre bezpečnosť občanov, nie ako rezervu pre nasadenie na iných územiach! Je zaujímavé, že MO SR malo na takýto zákon celé tri roky a zrazu ho predkladá v čase, keď je Naď iba ministrom bez právomoci a potom ako ho už riešili českí susedia. Zvláštne, takmer v rovnakom čase.

Skrytým cieľom zákona je vytvárať aktívne zálohy iba z vybratých občanov SR, čím je naznačená neprimeraná segregácia a delenie spoločnosti na „dobrých a zlých“. To je návrat do doby kamennej. Otázka aktívnych záloh? Áno, ale nie tak ako to predkladá navrhovateľ.

Jednoducho, je to koncepčne veľmi zlý návrh, ktorý spoločnosť rozdeľuje a polarizuje. Občan nesmie byť klamaný. Je rovnocenným partnerom aj takým ako je odvolaný pán z nedôveryhodnej vlády. Pán Naď, už nezavadzajte a nezavádzajte. Ozaj si myslíte, že ľudia sú hlúpi? Republika takéto výmysly jednoducho nepodporí!