Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Minister z kurzov


Vie sa ten pán vôbec orientovať? Rozhoduje na základe medzinárodných tlakov a prebieha proces tak ako by mal? V Ozbrojených silách SR existuje výkonná zložka, ktorou je a bude Generálny štáb OS SR. A tu je základná otázka. Vyradil spomínané vrtuľníky (4x Mi-17 a 1x Mi2) a pripravil návrh pre ministra?

Každý príslušník OS SR vie, že ako v súčasnosti krajina NATO, je naša výzbroj deklarovaná v silách a prostriedkoch aliancie. Alebo išlo iba o rozhodnutie v predvečer stretnutia ministrov krajín NATO? Toto darovanie/rozpredávanie nie je žiadna sranda a môže to úzko súvisieť s oslabovaním bojaschopnosti OS SR. Neobstojí vyjadrenie ministra obrany, že veď EÚ preplatí. Kedy? A ako? Tak ako naša vláda „pandemické straty“ samosprávam? Dodnes nevyriešené…

Tento proces „demilitarizácie“ SR neprospieva ani OS SR, ani finančnej situácií Slovenska, ani našej bezpečnosti. Veď okrem amerických a nemeckých Patriotov nič nevidíme. Tu treba povedať, že strážia len letisko Sliač a Kuchyňu. Strategické objekty krízového manažmentu nie! Takže takto vyzerá solidarita v praxi?

Stojí za zamyslenie, aby výkonná zložka tento postup vysvetlila minimálne poslancom výboru pre obranu a bezpečnosť. Lebo otázka našich obranných kapacít je dôležitou a komplexnou súčasťou obranyschopnosti SR. A pán minister? Ten si musí zopakovať, čo je kolektívne rozhodovanie vlády. Lebo minister si rezort obrany nemá privatizovať, hoci jeho cynizmus cítiť z každého rozhodnutia.