Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Migrácia, vec verejná


Keď vidím akým spôsobom je chránená SR pred nelegálnou migráciou, tak nemám z toho dobrý pocit. Súčasná situácia potvrdzuje, že amatérstvo pri riadení štátu sa nevypláca. Toto vidíme zo strany Ministerstva vnútra. Žiadny proaktívny prístup, iba čakanie a reakcia až keď mlieko vykypí. Organizácia obeda pre ministrov vnútra ČR, Maďarska a Rakúska a následné vyjadrenia svedčia o neschopnosti Mikulca situáciu riešiť.

Tu neobstojí, že je nedostatok policajtov alebo veľa migrantov. Navrhované riešenia na európskej úrovni sú do neba volajúca hlúposť, ktorá smrdí administratívno-technokratickým prístupom. V praxi, žiadny výsledok v krátkom čase. Tu stojí za otázku či naše ministerstvo rieši ochranu hraníc aj bilaterálnymi rokovaniami, a tu nemám na mysli našich susedov.

Aké rokovania boli na bilaterálnej úrovni napr. s Tureckom a Srbskom? Ako sme schopní my, myslím SR a príslušné organy, priniesť riešenia? Hlavne kvôli bezpečnosti našich občanov. Prečo máme nutkanie posúvať problémy, ktoré sa nás bytostne dotýkajú, na inú úroveň?

Nie, s tým nemôžem súhlasiť! Tu sú na prvom mieste bilaterálne aktivity a hlavne regionálna spolupráca, lebo toto je problém v našom regionálnom priestore. Argumentovať, že u nás nikto aj tak zostať nechce (a sme len lievikom, ktorým migranti prechádzajú do Nemecka), je klamanie samých seba a neriešením problému.

Občania však očakávajú hlavne slovenské riešenia, bezpečnosť a nie obedy bez riešení a ešte aj s jalovými rečami.