Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Kto chce Slovákov odzbrojiť?


Naozaj by som chcel veriť, že tu nejde o demilitarizáciu OS SR, a to zvlášť pri rozpočte, s ktorým minister obrany disponuje. O takom sa totiž jeho predchodcom mohlo len snívať. A keď sa pozrieme čoho všetkého sme sa zbavili v prospech východného suseda, tak jemne povedané, nie som nadšený. Poďme postupne. Ukrajine sme dali/predali:
● systém S-300,
● húfnice Zuzana 2 – 8 kusov,
● 4 vrtuľníky Mi-17 a 1 Mi-2,
● strely do systému GRAD,
● neupresnené množstvo munície a zbraní,
● a v krátkom čase môžeme očakávať zrejme odovzdanie 12 bojových lietadiel Mig-29 (predpokladám po podpise zmluvy o ochrane nášho vzdušného priestoru s Českom a Poľskom).

Zoznam je dlhý, a to ešte nehovoríme o odovzdaní tankov T-72, ktoré nahradíme s veľkou pravdepodobnosťou Leopardami. Je to potrebné komentovať?

Minister nepochopil podstatnú vec. OS SR sú útvar, v ktorom sa musí pracovať systematicky a s dlhodobou perspektívou. To nie je preklad banálnych dokumentov, ktoré sa tvária ako vážne analýzy, hoci za cudzie peniaze.

Každý týždeň nejaký segment opúšťa OS SR. Keby mal minister pripravený zámer, diskutoval by v NR SR, vo výbore, v Bezpečnostnej rade, na Vláde… Ale to by mal vedieť. Ibaže by nechcel takto postupovať.

Minister používa argument, že časť nákladov na odoslaný materiál nám bude preplatená z EÚ. Videl v tomto zmysle nejaké zmluvy? Aká bude tá výška financií? Už nejaké finančné prostriedky SR obdržala? Najdôležitejšia otázka však z môjho pohľadu znie: je zaistená bezpečnosť republiky a jej občanov? Aké sily a prostriedky OS SR majú k dispozícii?

Bezpečnosť a obrana SR nie je marmeláda v proviantnom sklade, a to zvlášť teraz, keď podľa ministra sme údajne ohrození v súvislosti s konfliktom. Tiež nesedí tvrdenie, že techniky sa zbavíme len vtedy, keď dostaneme náhradu. Klamstvo za klamstvom. Čo sme dostali za húfnice? Za PVO? Za vrtuľníky? Black Hawky máme, ale ako sú pripravené na vedenie bojovej činnosti? Sú vybavené? To všetko smrdí neúprimnosťou, zavádzaním verejnosti a zamlčiavaním faktov, ktoré by mal občan vedieť.

Čiže ako to nazvať? Demilitarizáciou, teda odzbrojovaním OS SR so všetkým, čo k tomu patrí. V prípade avizovanej hrozby musíme byť totiž vyzbrojení a príslušníci vycvičení, no minister ide priamo opačným smerom. Takže, ako to teda je?