Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Kde bývalý minister Šimko spravil chyby?


V situácii okolo odvolania Šimka treba hľadať, kde bývalý minister urobil chyby. Je to totiž dôležité, aby budúci nástupcovia dokázali uvažovať a hlavne konať racionálnejšie.

Po prvé – po rozhovore s riaditeľom inšpekcie a vypočutí si jeho stanoviska, že procesy vykonajú aj tak mimo ministra, mal dotyčný funkcionár odísť z kancelárie už ako radový policajt a rovno s odporúčaním odchodu do civilu. Nepoznám toho pána, ale to čo si dovolil, ak to naozaj tak bolo, svedči jednoznačne o tom, že po najslabšom ministrovi vnútra v našej histórii Mikulcovi, zostal riadny (ospravedlňujem sa za výraz) bordel a do očí bijúci neprofesionalizmus. Toto bude nutné čo najskôr upratať.

Totiž subordinácia a rešpektovanie politicky zodpovednej osoby je primárnym základom disciplíny a rovnako tak dodržiavania zákonnosti.

Po druhé – správanie prezidenta Policajného zboru smerom k politickým špičkám štátu je jednoznačným vyjadrením jeho opovrhovania politikmi. Avšak na takéto ‘gestá’ nebol menovaný do funkcie. Po ňom tam nik takýto nebude.

Mimochodom, nezdá sa Vám, že tento pán vníma svoje pôsobenie na čele polície, ako vlastnú sebaprezentáciu? Lebo mne áno! A to aj na úkor bežných poctivých policajtov vo výkone svojej služby.

Po tretie – spôsob akým rozhodla pani prezidentka je bezprecedentným podporovanim ľudí progresívno-liberálneho zamerania. Prečo si to myslím? Lebo pre mňa neprijateľná reakcia Spišiaka z Progresívneho Slovenska na podporu Hamrana, je vlastne len a len potvrdením jej stanoviska. A pomohol nám tak utvrdiť sa, že prezidentka hrá ďalej svoju progresívnu hru.

Netreba zabúdať, že pred dverami máme voľby a bezvládie na ministerstve vnútra, uzurpovanie si moci vyvolenými policajtami môže byť pre demokratickosť volieb vcelku problém.

Toto tak jednoznačne nemôže zostať. Republika tento neporiadok v štáte a rovnako tak aj v polícii vie upratať.

Chyby, fatálne zlyhania Matoviča, Hegera, Mikulca, Naďa (sledujete, že všetci majú rodné hniezdo v Oľano?) bude nutné naprávať.

Voľby sú dôležitým nástrojom občanov na pomyselnú politickú facku všetkým menovaným a ich súputníkom z vlád, ktoré ničili posledné tri roky Slovensko.

Občan musí vedieť a hlavne cítiť, že policajti sú tu pre neho a nie občan pre nich.