Jozef Viktorín (REPUBLIKA): K vyjadreniu pani prezidentky


Zistili sme, že predsa len máme hlavu štátu. Konečne sa dnes objavila. Vyhlásila, že tzv. Dohodu o obrannej spolupráci plne podporuje a všetko ostatné, čo bolo povedané, ďalej bolo zrozumiteľné snáď len jej okoliu a možno spriateleným médiám.

Musela niečo vysvetľovať? Pozorný občan, ktorý si dal námahu danú dohodu prečítať, jednoducho očakával, že si ho prezidentka všimne. A nevšimla si. Už niekoľký krát. Väčšou prioritou je pre ňu vyhovieť Spojeným štátom a vyjadrením vyhovela tak ako si druhá strana želala.

Interpretačná doložka je len obyčajný právnicky manéver, ktorému možno ani samotní „palácoví“ právnici nerozumejú. Od začiatku tu ide o dohodu a nie o interpretačnú doložku.

Podpisom dohody je interpretačná doložka pri dodržiavaní právnych postupov pre druhú stranu nezáväzná. Čo to znamená? Že druhá strana si ju ani nemusí prečítať!

Zaujala nás taktiež veta, že dohoda bola vraj konzultovaná s odborníkmi na ústavne právo. Tu je na mieste otázka: sú na Ústavnom súde neodborníci? Pri ich menovaní tuším pani prezidentka spomenula, že teraz majú 13 rokov na to, aby sa ústavné právo naučili. Alebo nie?

Pani prezidentka, na to dlhé ticho, až dva týždne po reakcii veľvyslankyne Spojených štátov, to bola z Vašej strany slabá reakcia, resp. reakcia, ktorou ste občana poslali za dvere a reálne ste mu dali najavo, čo si o ňom skutočne myslíte. Vám je to možno jedno, ale občan Vám to nezabudne. Ani v čase kampane na znovuzvolenie.