Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Incident v Ríme


Svetom doslova obletela správa, že svetoznámu pamiatku si za svoj vandalský čin vybral istý Ivan Dimitrov. Do steny rímskeho Kolosea vyryl svoje a priateľkine meno. Keď ho identifikovali, tvrdil, že nevedel, aká je pamiatka stará.

K celému incidentu mám niekoľko poznámok:

1. Naozaj chce mladý fitnesák tvrdiť, že netušil o akú pamiatku ide? To hádam nechce nikomu nahovoriť.

2. Takto to dopadne, keď do spoločnosti niekto vnáša progresívne a liberálne ideológie založené na bezbrehom pocite „môžem všetko“.

3. Opäť sa raz ukázalo, ako je dôležité poznať minulosť, mať vzťah k histórii a úctu k tomu, čo naši predkovia dokázali. Hovorím o skutočných hodnotách – tie však progresivizmus nepozná.

4. Média na Slovensku píšu o turistovi, ktorý býva v Bristole. Je to pravda, ale iba polovičná: on totiž nie je angličan, ale Ukrajinec (tak to oznámil Slovenský rozhlas, v ktorého ranných správach som informáciu zachytil). A to už zvyšok našich médií zamlčalo.

5. A presne pre toto sa k celej záležitosti vyjadrujem – žijeme vo svete polovičnej pravdy, alebo ak chcete v systéme dvojakého metra. Jednoducho sa nehodilo napísať, že šlo o Ukrajinca, tak médiá unisono priniesli síce pravdivú, ale významne skresľujúcu informáciu. A ja sa pýtam prečo?

Mám hneď aj odpoveď. Nie sú totiž už dávno médiami, ale sú hlásnymi trúbami niekoho, kto im z pozadia našepkáva čo a ako majú napísať. Ja s takýmto postojom nikdy súhlasiť nebudem, pretože pravda vždy bola a zostáva len jedna. Nech sa akokoľvek novinári a médiá snažia ju pokrútiť.

Hnutie Republika má k pravde pozitívny vzťah a preto všetko, čo sme vám kedy povedali a všetko, čo vám budeme hovoriť boli sú a budú fakty. Fakty a skutočnosti o našej prítomnosti a o tom kde, v akom systéme žijeme. Na nás sa môžete spoľahnúť. Stojíme na strane ľudí.