Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Hoaxy a dezinformátori


Je príznačné pre toto obdobie na Slovensku, že všetci, ktorí majú iný názor než odvolaná koalícia a mainstream, je okamžite zaradený do tejto kategórie. Áno, je to príznačné pre túto dobu a pri tejto vláde, ktorá si mysli, že má patent na rozum a na pravdu.

Posledné udalosti (týkajúce sa napr. cien energií) ukazujú slabosť vlády a hlavne jej klamstvá až po finále. O zdražovaní a žonglérstve v zdravotníctve, v školstve ani nevravím. Takže kde vznikajú tie hoaxy? Predsa v centrálnych orgánoch štátnej správy. Kto ich šíri? Čelní predstavitelia od Hegera počnúc a Naďom končiac. Ten posledne menovaný a jeho rezort sú výkladnou skriňou zavádzania a klamstiev vo verejnom priestore.

Je množstvo príkladov. Nefunkčná S-300, ktorá zrazu ožila a excelentne plní úlohy. Alebo také húfnice Zuzana, MiG-29 a naposledy, asistenčná misia EÚ. To je typický príklad ako oklamať dokonca aj parlament a verejnosť ani nevravím.

A tu je otázka: kto to vyvoláva strach, mätie občana a polarizuje spoločnosť? Kto vytvára napätie? Čo si myslí taký Naď? Nie je to náhodou on? Nie je typickým šíriteľom poplašných správ?

Keď si uvedomíme ako sa občania skladajú svojimi peniazmi na vytváraní štruktúr „boja proti hoaxom a dezinformáciám“, tak som zhrozený ako neefektívne pracujú. Lebo Naďa „akousi náhodou“ ešte neodhalili. Takže menej emócii, zavádzania, ideológie a aktivizmu. Ale viac rozumu! Lebo na vyjadreniach týchto (a podobných) figúrok je vidieť, že občana si nevážia a ešte sa mu aj vyhrážajú, keď si dovolí mať vlastný názor.