Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Funguje Ústavný súd ako prvok kritickej infraštruktúry?


Generál Jozef Viktorín na sociálnej sieti píše:

“Súčasná diskusia o očkovaní je strata času z jednoduchého dôvodu. Prečo? Lebo dnes sa rieši iba to, čo padá na občana. Neriešia sa systémové záležitosti. Spoločnosť je chorá, a tu nehovoríme iba o zdravotníctve, ale o celom segmente štátnych orgánov. Toto je však iba jedna stránka pohľadu na súčasnú situáciu.

Tá druhá hovorí, že prvky kritickej infraštruktúry by mali byt funkčné. Ale sú? A prečo pochybujem? Len kvôli takej maličkosti, že Ústavný súd SR nemôže rokovať, lebo členovia (vrátane predsedu) sú kvôli COVIDu v karanténe.

Áno, poviete si, môže sa to stať. Ale pýtam sa, ako je to s očkovaním členov ÚS? Povedia, že to je ich súkromná záležitosť? Keď áno, rozumiem, ale prečo tento argument odoberajú občanovi? Je to preto, že požiadavka „nezávislosti“ je pre ÚS dôležitá? Mala by byť! A preto asi na niektoré rozhodnutia stále a donekonečna čakáme…

Je to nebezpečný precedens do budúcnosti. Garanciou nezávislosti majú byť práve súdy, prokuratúra a posledná nádej v reťazci ÚS. Ale taký, ktorý je činný a schopný fungovať aj v krízovom režime. Ibaže by som sa mýlil.

Tu vyvstáva otázka: ako fungujú aj ostatné prvky kritickej infraštruktúry ako Polícia, Ozbrojené sily SR, vybrané štátne inštitúcie a ďalšie orgány? Aké má občan garancie, že keď pandémia úraduje, tak štát a jeho štruktúry fungujú? Viete kam smerujem otázky? Predpokladáte správne – na predsedu vlády a hlavne ministra vnútra.

Alebo nám stačia iba kontroly a vyvolanie viny u občana, že toto alebo tamto sa nedodržuje? Viete, riešiť veci spôsobom, že ten kto ide okolo je zodpovedný, už dávno neplatí. Na druhej strane občan od Vás už nič neočakáva. Tomu verte, pretože všetko aj v týchto dňoch smerujete proti nemu a nie v jeho prospech. Že pán premiér?”