Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Dobrodružstvá biedneho ministra


Áno mame to tu. Vojna nie je a spravodajské služby znovu zlyhali. Zrejme sa spolu s novinármi príliš naháňajú za hollywoodskymi trhákmi. Ukázalo sa, že mašinéria USA hľadala všetko možné, aby mohla dokázať reálnosť predpovedí.

Vidíte ten rozdiel v myslení? Kto žije reálny život a kto virtuálny? Som rád, že spolu s Vami žijem v realite a nie v ilúziách. Ukázalo sa jasne (žiaľ nie prvýkrát), že USA nám Európanom obzvlášť zo strednej a východnej Európy príliš nerozumejú. Nie je to prekvapivé. Je to len potvrdenie súčasnej situácie.

Sledujeme, že Rusko stiahlo časť svojich vojakov z vlastných hraníc, čo je ústretový krok. Druhá strana reaguje akosi neochotne, že vraj nevie informáciu potvrdiť, hoci predtým vedela všetko dokonale a do detailu. Zároveň presúva vojská do našej časti Európy, vrátane Slovenska, no a podpis dohody otvoril 13. komnatu pre pôsobenie vojakov USA a NATO na našom území. Naši „vladári“ a prezidentka im tieto dvere komnaty s radosťou otvorili.

Do toho cvičenie Saber Strike s veľkým počtom príslušníkov US Army a vojenskej techniky. Čo počujeme? Minister Naď sa vyjadril, že si vie predstaviť, že by títo vojaci mohli na našom území zostať aj po ukončení cvičenia, lebo je tu „ruská hrozba.“ Paradoxom je, že tento predpoklad prednedávnom Naďovi mimovládkari na rôznych stránkach oficiálnych inštitúcií i umelých kanáloch nazývali hoaxom a strašením zo strany opozície.

Teraz vravím pán minister, Vy ste najväčší omyl politickej scény SR, najväčší omyl pre Ministerstvo obrany SR a pre vojakov vôbec. Vy ste šíriteľ hoaxov a zavádzate občanov, ktorí sa Vám skladajú na benefity plynúce z funkcie ministra obrany. Lebo miesto toho, aby ste sa venovali dostatočným kapacitám využiteľným pri obrane SR, tak šermujete zbraňami, podpisujete nezmyselné dohody a pozývate cudzích vojakov na naše územie. Viete, čo ste zanedbali? Viete to vôbec? Vy ste zanedbali obranyschopnosť SR, a to je Vaše zlyhanie v priamom prenose.

Občan nepotrebuje Vašu nezmyselnú propagandu, výlevy a urážky. Občan sa musí cítiť bezpečne a nie byť v strese čo zasa vymyslíte a s akým zadaním prídete. Ste a zostanete mementom ako pre OS SR, tak aj pre ľudí. Všetci chápu, že naša bezpečnosť závisí aj od našich susedov, ale určite tomu nepomáhame vysvietením Prezidentského palácu vo farbách Ukrajiny, resp. riadením Národnej rady s ukrajinskou vlajkou na klope saka. Solidarita je dobrá, ale musí byť diktovaná srdcom, nie povrchne len preto, aby si to všimli kamoši z novín.

A naše smerovanie? Tvrdohlavo „Made in USA“. Sme nepoučiteľní. Irak nám mal otvoriť oči, ale vidím, že nás oslepil. Európska a transatlantická bezpečnosť, či chceme alebo nie, sú dve kategórie. Treba jasne povedať, že Európa sa vie o občanov postarať a vybudovať bezpečnostný systém aj bez fyzickej pomoci USA.