Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Ďalšie jednotky NATO u nás?


Rotačné prápory NATO na východnom krídle Severoatlantickej aliancie by mohla nahradiť trvalá prítomnosť. Uviedol to v stredu odvolaný Káčer po rokovaniach v centrále NATO. Toľko správa, ktorá si zaslúži, aby sme ako občania zvýšili pozornosť. Lebo to reálne znamená, že jednotky zo stupňa prápor sa dostanú na úroveň brigády a budú nastálo v každej krajine východného krídla, teda aj na Slovensku.

Čo to znamená? Pripraviť sa na trvalú starostlivosť o hostí, ktorých nikto nevolá a predsa prídu. Navyše, čo je dôležité, nechcú potom len tak odísť. A očakávajú, že sa o nich staráte vo formáte „all inclusive“. Jednoducho hostina a ten kto ju pripravuje nemá prístup.

O takýchto veciach rozhodujú politici typu Káčer, Heger, Naď bez mandátu a ešte aj odvolaní v parlamente. Pani prezidentka, tá len prikývne. Arogancia ide tak ďaleko, že sľubujú niečo, čo presahuje ich politický mandát. Áno, škodia Slovensku, škodia občanom. Pri chudobe a zlej sociálnej situácii sa zameriavajú na živenie cudzích vojsk. Zlé riešenie bez empatie k verejnosti a len pre vládne ambície.

Posúďte sami. Vraj „chceme, aby lídri rozhodli o tom, že toto bude trvalá prítomnosť. Z toho vyplývajú aj záväzky pre nás, zvýšiť schopnosť hostiť takéto jednotky.“ Viete, kto to povedal? Odvolaný minister Káčer, ktorý chce vraj kultivovane diskutovať a pritom rozhoduje o občanoch bez toho, aby sa opýtal na ich názor. Toto treba zastaviť. Slovenská republika je pred voľbami, ktoré takýchto politikov pošlú tam kam patria.