Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Čo sa skrýva za finančnou pomocou z USA?


Óda na finančný balík z USA pre MO SR znie navonok pozitívne. Ale ozaj iba navonok. Táto pomoc totiž odráža reálny pohľad na Slovensko a jeho obyvateľov. V situácii, keď cítime energetickú krízu, zdražovanie všetkého, výraznejšiu chudobu obyvateľstva a občan krváca v priamom prenose, tak náš partner spoza oceána nám dáva finančný dar!

Dôvod? Stručne: nezištná pomoc Ukrajine. Priznanie sa k tomu, že na tom rinčaní zbraňami má niekto eminentný záujem.

Potvrdili zas a znova, že nerozumejú Európe a už vôbec nie Slovákom. Financovať zbrojenie a nepodporiť ľudí, je to, čo robí krajinu strýčka Sama tým čím je. Žiadna empatia, iba biznis. Tu chcem podotknúť, že nedostaneme žiadne reálne financie, ale sa z balíka odpíše hodnota zbraní, ktoré si od USA vezmeme. Čiže sa bavíme o virtuálnych financiách.

Na druhej strane v tejto situácii ohlásenie finančnej pomoci vyznieva ako výsmech do tváre všetkým občanom SR. Že nesvietite? Nekúrite? Im to nevadí. Hlavne, že kúpite „naše“ zbrane. Takže aj toto sú naši priatelia, ktorých ciele sú vzdialené slovenskej realite na stovky kilometrov. Pre všetky média iba poznámka: tie ódy sa snažte venovať pozitívnym krokom, ktoré pomôžu a nerobte antihumánnu reklamu.