Generál Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Je dôležité mať pamäť


Nedá mi nezareagovať znovu na ministra obrany. Jeho vystúpenie v TA3 určite konštruktívne nebolo. Ako PR aktivita mu vyšlo, ale z hľadiska obsahu to boli iba jalové reči človeka, ktorý niekde v podvedomí chápe, že treba rýchlo konať a predstaviť veľké plány, aby neskôr mohol hovoriť ako mu ich opozícia pokazila v prípade, že by táto vláda skončila.

Tak ešte raz pán minister. Vydať cca 2 miliardy eur na modernizáciu v horizonte 8 rokov znamená, že ste ozaj mimo reality. Viete vôbec, čo ľudí dnes trápi? Viete, čo trápi príslušníkov Ozbrojených síl SR? Viete, že dnes treba investovať najmä do zdravotníckych kapacít a ďalších dôležitých vecí? Viete, koľko ľudí stojí zdravotná starostlivosť, ktorú nevyhnutne potrebujú? To nevravím o zdražovaní energií, plynu a potravín.

Ako som už povedal, pozemné sily potrebujú modernizáciu, ale nie na úkor občanov a ich strádania. Alebo vtedy, ak by ste sa občanov báli. Bojíte sa ich, pán minister?

Vaše zdôvodňovanie očkovania v OS SR tým, že sa na Vás údajne obracajú kolegovia ministri z ostatných krajín, aby naši vojaci na misiách boli zaočkovaní, je minimálne scestné. Dôvod? OS SR sú budované prioritne na obranu SR a jej obyvateľov a až potom v súvislosti s budovaním vojenských kapacít v rámci zahraničných misií. Postrehli ste ten rozdiel? Čiže nie zahraničné misie, ani nereálne záväzky.

OS SR svojimi skúsenosťami už prekonali heslo „byť všade a za každú cenu“ bez ohľadu na efekt. Ale neponižujte ich politickými rozhodnutiami na vykonávateľov úloh v zahraničí. Ono to dobre znie pri sebaprezentácii v iných štátoch a pri odovzdávaní medailí. Verbálne uznanie ambícii sa pekne počúva. Ale skutočne to potrebujeme?

Myslím, respektíve viem, že nie! Stále sme občania SR a naša armáda tu má byť pre nás a našu bezpečnosť, samozrejme ruka v ruke s obranou suverenity. Modernizácia s tým súvisí, ale nie na úkor vzdelania budúcich generácií, zdravia alebo poklesu životnej úrovne.