Generál Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Čo zakrýva “transparentná” koalícia a výbor?


“Keď bola legitímne upriamená pozornosť na projekt MOVIR z pohľadu spoločenského, pozrime sa naň aj po stránke technickej. Čo pán minister sleduje horlivou obranou projektu a kto tu vlastne tieto produkty vyrába, resp. dováža? Čuduj sa svete, už je jasné prečo minister Naď tak bráni spomínaný plán.

Výbor pre obranu a bezpečnosť sa na svojom zasadnutí pod vedením ministrovho “verného služobníčka” Krúpu zhodol, že upozornením na tento projekt bola vraj verejnosť klamaná. Či sa skôr stúpilo na „kurie oko“ vlády, ktorej minister je známy neprimeranými, hlučnými a arogantnými reakciami? Kde končí nadutosť tohto pána poslanca z výboru a pána ministra? Fakt si myslia, že sme slepí?

Takmer všetky aktivity samozvaného bezpečnostného analytika Naďa živili (okrem cudziny) dve naše firmy. V spoločnosti, ktorá sa dlhodobo venuje dronom a elektronickým systémom, v spoločnosti Aliter, do nástupu na Ministerstvo vnútra SR pracovala aj družka pána ministra.

Druhou je známa firma MSM Group, ktorá okrem iných druhov vojenského materiálu vyrába aj spomínané mobilné veže a kontajnery. Skutočne zázračné a asi nie úplná náhoda, že tieto dve položky sú hlavnými zariadeniami projektu MOVIR. Obe spoločnosti pán minister dlhodobo preferuje a je verejné tajomstvo, že sú jeho obľúbené snáď v každom tendri. Hlavne v tých pripravovaných sa dlhodobo ukazujú ako hlavní favoriti.

Na jednej strane som rád, že slovenské firmy majú úspech, no na druhej, prečo nemajú aj ďalšie slovenské firmy začlenené v obrannom priemysle rovnakú štartovaciu čiaru? Aj tu bude pravdepodobne modus operandi ako pri iných projektoch, kedy sa pošlú peniaze niekomu kde existuje dlhodobý vzťah, a ten následne do nich zapojí aj rôzne mimovládne organizácie, pre ktoré spomínaní páni pracovali. Alebo žeby to bolo inak? Spláca im snáď dlh? Verím, že v najbližšom období to uvidíme.

Slovenské firmy majú čo ponúknuť v každom segmente a taktiež vedia využiť pridelené eurofondy. Alebo žeby tak omieľaná transparentnosť sa stratila vo víre záujmov vplyvných predstaviteľov vlády?”