Milan Uhrík (REPUBLIKA) sa zúčastnil najväčšieho počtu protestov proti vláde


Milan Uhrík je najaktívnejší politik podporujúci protesty občanov.

“Už vyše roka vkuse medzi ľuďmi v teréne. Od minulého leta som sa zúčastnil na 12-tich protestoch. Často na tribúne, občas “iba” v dave. Je to najviac spomedzi všetkých aktívnych politikov.

Prečo to robím? Pretože som presvedčený, že občianska angažovanosť a odpor proti despotickým vládnym obmedzeniam sú potrebné a správne.

Plne podporujeme aj občanov na dnešných protestoch – či už v Bratislave alebo na hraniciach.

Ako “ulicou ošľahaný politik” však musím tiež povedať, že na to, aby mali protesty skutočný význam (a tým myslím SKUTOČNÝ význam = zosadenie vlády) ich treba organizovať zmysluplne. Nie zvolávať ich 4 dni pred termínom, nie zvolávať viac protestov tesne po sebe, bez prípravy, bez zabezpečenia, bez propagácie.

Áno, táto doba si vyžaduje sústavný občiansky odpor – a sústavné protesty! Nemá to však byť o pretekoch, kto tých mikro-protestov spraví viac a častejšie. Pretože potom sa to drobí, je v tom chaos, občas to nemá hlavu ani pätu, a ľudia sú potom unavení a zmätení. Mnohí z vás to vnímajú podobne. Stráca sa tak účinok protestov.

Rovnako si myslím, že je kontraproduktívne aj nevkusné spolitizovanie pôvodne občianskych protestov. Nejde o to, kto to spolitizuje – na nikoho nejdem preto útočiť. Naopak, ďakujem a fandím všetkým, ktorí akokoľvek prispievajú k organizácii protestov.

Ide o to, že prehnane spolitizovaný protest nie je potom médiami, vládou a najmä zvyšnou (zatiaľ nezaangažovanou) verejnosťou vnímaný ako vyjadrenie spontánnej nespokojnosti občanov, ale ako míting opozičnej politickej strany. Skrátka – premrhaná šanca.

Odkaz z protestu musí byť jasný občiansky odpor! Jednotný, naprieč politickým spektrom. Tak, ako to bolo napr. 17. novembra 2020.

REPUBLIKA podporuje aj dnešné protesty, tak isto ako aj všetky iné protesty rozumných a uvedomelých občanov. Treba sa vláde postaviť! Vždy a všade, kde je to potrebné.

Už teraz sa však pripravujeme na veľký protest naplánovaný na 1. septembra. Oslovím občianskych aktivistov a aj ostatných opozičných lídrov a skúsime to spraviť spoločne 🤝 Tak, aby ste boli hlavnými protagonistami vy – občania.

Skrátka, perfektne zorganizovaný a spropagovaný protest. Proti tomu Mengelemu v kresle ministra zdravotníctva, proti tým despotom vo vláde. Nech sa zem pod nimi trasie! Do jesene musia padnúť! Už včera bolo neskoro.

Za slobodu a za Slovensko!”