Týždenný komentár: Marek Gábrik (8-14.11.2021)


Milí čitatelia, volám sa Marek Gábrik a som bloger, ktorého zaujímajú veci verejné, dianie na Slovensku, ale i v zahraničí, šport a v neposlednom rade história.

Od dnes sa Vám budem snažiť prostredníctvom portálu Denník Republika predostierať môj pohľad na vybrané udalosti uplynulého týždňa. Verím, že Vás a témy, ktoré vyberiem a moje komentáre k nim zaujmú a že tieto články budem zvládať publikovať na pravidelnej báze. Do istej miery tobudú rozšírené a aktualizované texty, ktoré (zatiaľ) nájdete aj na mojich stránkach na sociálnych sieťach ako Facebook či Telegram, ale určite sa posnažím, aby ste v mojich článkoch objavili aj niečo nové.


Pribúdajú konflikty občanov s policajtmi, tvrdosť zákrokov sa stupňuje

Počas uplynulého týždňa sme boli svedkami ďalších protestov v obchodných reťazcoch. Skupina ľudí sa vyberie do obchodu bez rúšok, dajú veci do košíkov, idú k pokladniam a chcú zaplatiť. Predavačky, často na príkaz vedúcej predajne, im tento tovar odmietnu nablokovať a zavolajú políciu. Jednotlivé prevádzky sa tak oberú o zisk, pričom situáciu, ktorá by mohla byť vyriešená za pár minút sa natiahne niekedy aj na hodiny. Protestujúci sa hádajú s policajtmi o povinnosti nosiť rúško a predajňa je odstavená z prevádzky. Kým v predchádzajúcom období sme boli svedkami týchto udalostí v Prievidzi, tento týždeň protestujúci navštívili Piešťany. 

Na protestujúcich bola po čase privolaná polícia. Príslušníci si chceli zadokumentovať údaje protestujúcich, keďže tvrdili, že sa dopustili priestupku na úrovni verejného zdravia. Agresivita začala eskalovať v momente, keď príslušník vytrhol jednému z nakupujúcich bez rúška občiansky preukaz z ruky. O pár chvíľ na to sa spustila strkanica pri jednej z pokladní. Príslušníci policajného zboru použili násilie, ktoré bolo vzhľadom k situácii zjavne neprimerané. Niektorých protestujúcich zmlátili a odvliekli do cely predbežného zadržania.

Internet na tieto udalosti reflektoval rôzne. Časť sa zastala policajtov, časť protestujúcich, časť, vrátane mňa, kritizovala neprimeranosť zásahu. Aktivita policajtov bola pravdepodobne povzbudená vyhláseniami policajného prezidenta Hamrana a odmenením príslušníkov, ktorí pred časom násilne zasiahli proti mužovi s barlou v Prievidzi. Niektorí opoziční politici sa vyjadrili v zmysle, že podobné huckanie iba povedie k ďalším konfliktom a eskalácii napätia.. Premiér, minister vnútra, oficiálna stránka polície na Facebooku či rôzni vládni politici zásah obhajujú a označujú ho za maximálne primeraný a potrebný.


Klimatický samit – súkromnými tryskáčmi a bez rúšok

V Glasgowe sa začal klimatický samit, ktorý potrvá do 12. novembra. Lídri Ruska a Číny účasť odmietli. Čína je najväčším svetovým znečisťovateľom životného prostredia. Klimatológovia sú poväčšine jedného názoru – najhorším scenárom predídeme iba ak drasticky znížime emisie skleníkových plynov. Medzi sporné otázky patria aj ekologizácia automobilového priemyslu, odstúpenie od používania fosílnych palív, boj s odlesňovaním a podobne. Kľúčový však bude prístup najväčších znečisťovateľov. Ak bude negatívny, obmedzenie spotreby bežných ľudí situáciu nezvráti. 

Samitu sa zúčastnila aj Zuzana Čaputová. Okrem jej prejavu a fotografií s princom Charlesom mnohých ľudí taktiež zaujalo, že sa na konferencii pohybovali ľudia bez rúšok. V škótskom Glasgowe táto povinnosť síce vyhlásená nie je, no mnohí prezidentku kritizujú najmä za to, že ak s rúškovými nariadeniami pre občanov Slovenska súhlasí, mala by ísť príkladom, nech je kdekoľvek na svete. Ku cti jej však v tomto prípade môže slúžiť aspoň to, že na samit priletela komerčnou linkou. Mnohí iní účastníci použili súkromné tryskáče, začo zožali kritiku. Pozornosti neunikol ani americký prezident Joe Biden, ktorého zachytili kamery, ako mal dlhšiu dobu zavreté oči, čo u mnohých vyvolalo otázky či počas konferencie nezaspal.

V súvislosti s témou klimatickej zmeny ešte považujem za vhodné doplniť, že pribúdajú indície, ktoré nasvedčujú, že v blízkej budúcnosti (podľa niekoho už v súčasnosti) budú odborníci a zdroje s iným názorom vyradení z verejnej diskusie. Internetová spoločnosť Google sa pred časom vyjadrila, že bude blokovať všetky reklamy, ktoré spochybňujú klimatickú zmenu.


Niektorí podnikatelia sa búria, odmietajú zatvoriť prevádzky

Podľa farieb jednotlivých okresov, určených tzv. covid automatom mnohí podnikatelia, majitelia gastro prevádzok či športových centier prichádzajú o zisk. Ak sa rozhodnú riadiť covid automatom, v čiernom okrese nemôžu pustiť ani zaočkovaných. Niektorí dotknutí sa hnevajú a pýtajú sa, kde je tá sloboda, ktorú im mala podľa reklamnej kampane zaručiť vakcína.

Našli sa aj takí, ktorí covid automat odmietajú od začiatku. Väčšinou sa opierajú o tvrdenie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, že covid automat má iba odporúčací charakter, či iné právne analýzy. Veľká časť takýchto podnikateľov je združená v iniciatíve Voľná Zóna.

Medzi najviac medializované prípady patria majiteľ posilňovne 365 Gym Topoľčany a takisto majitelia palacinkárne v Humennom. Už dlhšie odmieta ľudí na základe očkovania či testovania segregovať aj Hollywood Burger v Trnave.


Tibor Gašpar bude stíhaný na slobode

Najvyšší súd po viac ako týždni rozhodol v prípade väzby obvineného bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Za mrežami bol doteraz kvôli kauze Očistec. Skupina mala pôsobiť okolo nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra. Spolu s ďalšími štyrmi obvinenými z tejto kauzy bude stíhaný na slobode. Gašpar, Hraško a Krajmer sú spolu s Monikou Jankovskou obvinení aj v kauze Fatima. Nie je teda vylúčené, že budú poslaní do väzby kvôli obvineniam a obavy z ovplyvňovania svedkov v tejto kauze. V minulosti sa už takto stalo v prípade práve Moniky Jankovskej či Aleny Zsuzsovej.

Robert Fico, počas ktorého vlád bol Tibor Gašpar policajným prezidentom, ho na piatkovej tlačovej konferencii pozval do politiky a ponúkol mu miesto na kandidátnej listine Smeru. Fico na tlačovej konferencii taktiež oznámil, že je presvedčený o Gašparovej nevine. Ten sa podľa neho stal obeťou politických represálií proti opozícii. Bývalý policajný prezident bol spájaný s kandidátnou listinou Smeru ešte pred poslednými parlamentnými voľbami v roku 2020. 


Tento článok predstavuje súkromný názor jeho autora. Postoje, ktoré v ňom prezentuje sa nemusia zhodovať s postojmi Denníka REPUBLIKA a Hnutia REPUBLIKA. Zodpovednosť za údaje a vyhlásenia uvedené v tomto  článku nesie výhradne jeho autor.