Tomáš Špaček (REPUBLIKA): Koniec debatám o povinnom očkovaní. Koniec segregácii občanov


Hneď v úvode si povedzme na rovinu, že povinné očkovanie proti wuhanskému vírusu na Slovensku už dlhší čas máme. Pretože ak nie ste pichnutý (alebo prekonaný), tak musíte trpieť sankcie v podobe diskriminačných obmedzení, ktoré vám bránia v tak banálnych veciach ako je napr. návšteva reštaurácie.

To, čo sa deje na rôznych pracoviskách je kapitola sama o sebe. Často mi píšete správy, v ktorých opisujete ako vás zamestnávateľ šikanuje len kvôli tomu, že ste sa odmietli stať pokusným subjektom pharma priemyslu. O to smutnejšie je, že niektorí zamestnávatelia šikanujú svojich nezaočkovaných zamestnancov ešte nad rámec toho, čo po nich požaduje štát. Zavádzajú všemožné segregácie zamestnancov, znižovanie finančných odmien alebo dávajú rovno výpovede. Proste dajú vám pocítiť, že ste niečo menej… Všetky tie veci, ktoré sa od vás dozvedám, by mi pred rokom prišli ako sci-fi. Ale deje sa to.

Dôvody tohto stavu nestoja na žiadnych odborných základoch a z právneho, medicínskeho, ale aj ekonomického hľadiska je celá situácia proste nonsens. A čím viac informácií sa dostáva na povrch, tým absurdnejšie každodenná realita pôsobí.

Nedávno bola uverejnená nová studia, v ktorej autori tvrdia, že variant Omikron skôr infikuje človeka zaočkovaného (90 a viac dní od očkovania), než človeka neočkovaného. Takže osoba, ktorá má vyššiu šancu sa nakaziť, môže ísť slobodne do kaviarne, ale neočkovaný, hoci aj s negatívnym testom, nemôže. Kde má toto logiku? Dokedy sa ako spoločnosť budeme nečinne prizerať na úplne očividné porušovanie ľudských práv?

Jednoducho systém lží a poloprávd, na ktorých je novodobý apartheid vystavaný, sa rúca pod svojou vlastnou ťarchou a vládni politici už len márne hľadajú nejaké dôvody, ktoré by im umožnili upevňovať tento protiprávny stav.

Základ nášho boja spočíva v informovaní širokých máš – preto je každé zdieľanie našich príspevkov pre nás veľkou pomocou.