Tomáš Špaček (REPUBLIKA): Aký zmysel majú COVID pasy?


Pred pár mesiacmi veľká časť populácie verila, že COVID pasy zavádzajú štáty, aby chránili svojich obyvateľov pred ďalšími vlnami koronavírusu.

My sme už vtedy varovali, že COVID pasy neslúžia na ochranu ľudí, ale ich cieľom je prinútenie ľudí dať si vakcínu. Veď keď už EÚ zajednala takmer 2 miliardy vakcín, tak sa predsa musia minút za každú cenu [1].

Postupom času sa zverejnilo dostatok štúdií a dôkazov na to, aby sme mohli pokojne tvrdiť, že zaočkovaný človek nechráni svoje okolie, keďže prenáša COVID rovnako efektívne ako nezaočkovaný [2].

Vďaka nelogickým vládnym opatreniam, práve zaočkované osoby môžu roznášať COVID účinnejšie, pretože sa nemusia testovať po návrate z cudziny. To, že tento výmysel nedáva absolútne žiadny zmysel už ale bolo povedané dosťkrát.

Ďalšia absurdnosť, ktorá má motivovať ľudí k očkovaniu, je 180 dňová platnosť potvrdenia o prekonaní COVIDu. Pritom najnovšie vedecké štúdie ukazujú, že imunita je po prekonaní spravidla silnejšia, než po očkovaní [3]. S týmto je spojené aj riziko vážnejších nežiadúcich účinkov vakcín, ktoré môžu byť spôsobené prirodzenými protilátkami [4].

Obávam sa, že COVID vakcíny nie sú riešenie ako sa vrátiť do normálu. Práve naopak – veda preukázala, že vakcíny, ktoré nezastavujú šírenie vírusu a umožňujú jeho množenie, spôsobujú vznik silnejších a odolnejších mutácií [5], čo zas bude mať za následok častejšie preočkovávanie. Touto cestou uviazneme v nekonečnom cykle, kde budú stále vznikať nové (pravdepodobne nebezpečnejšie) verzie COVIDu a farmaceutické spoločnosti budú každú sezónu prichádzať s ďalšími imperfektnými vakcínami.

Na základe vyššie uvedených skutočností som toho názoru, že COVID pasy úplne stratili svoje opodstatnenie (ak niekedy vôbec nejaké mali) a slúžia už len ako nástroj nátlaku dať sa očkovať. Žiaľ, najmä mladí ľudia tomuto tlaku zvyknú podľahnúť, hoci práve pre nich môže vakcína predstavovať väčšie riziko než prekonanie ochorenia [6].

Takto to jednoducho ďalej nejde. Preto tvrdo presadzujeme návrat do normálneho života, v ktorom žiadne “dobrovoľne povinné” očkovania proti COVIDu nemajú svoje miesto a zastávame silnejšiu úlohu štátu pri osvete zdravého životného štýlu.

Zdroje k mojim tvrdeniam uvádzam nižšie:

[1] https://www.pfizer.com/…/pfizer-and-biontech-supply…

[2] https://www.cnbc.com/…/cdc-study-shows-74percent-of…

[3] https://www.aktuality.sk/…/vacsia-imunita-po-prekonani…/

[4] https://www.seznamzpravy.cz/…/rok-si-nicime-imunitu…

[5] https://journals.plos.org/plosbiology/article…

[6] https://www.ta3.com/…/britania-pozastavila-ockovanie…Zdroje informácií o vakcínach nájdete v COVID-19 infocentre.Viac informácií o vakcínach