Generál Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Vojaci majú tiež svoje občianske práva! Aj keď sa Vám to nepáči!


𝗣𝗢𝗣𝗨𝗟𝗜𝗭𝗠𝗨𝗦 𝗩 𝗡𝗥 𝗦𝗥

„Pokračujme v téme očkovanie/neočkovanie v OS SR. Je prekvapenie, že v dnešnej NR SR zrazu vidíme zástancov vojska. Úprimne som tomu rád. Príslušníci bezpečnostných zložiek potrebujú, rovnako ako každá iná zložka obyvateľstva, aby niekto za nich hovoril a podporil ich.

Je mi však divné, že sa naši zákonodarcovia zaoberajú konkrétnymi veliteľmi, hoci bez zverejnenia mien. Toto je úplne zlá metóda, páni poslanci! Všetci totiž vieme (a verím, že aj Vy), že za chod OS SR zodpovedá jeden človek – náčelník Generálneho štábu. Takisto predpokladám, že viete kto má politickú zodpovednosť. Je to minister obrany. To znamená, že kedykoľvek môže stanoviť úlohy v oblasti “ochrany zdravia”, pod čím sa dnes ukrýva (ne-)očkovanie s priamym dopadom na príslušníkov.

Viete, každý pondelok odpovedať ministrovi prečo je tak malé % zaočkovaných časom unaví, a tak sa prijímajú opatrenia, ktoré vytvárajú medzi uniformami nebezpečnú situáciu. „Páni na vrchole“ vnútorne delia a narúšajú morálny stav, aj keď sila rozkazu je mocná: splň alebo odíď!

A tu je výsledok. Vojaci ako občania Slovenskej republiky majú tiež občianske práva, aj keď viem, že toto sa vrcholným funkcionárom zle počúva, resp. číta. Ale je to tak! V armáde musí skončiť “mantinelizmus”, ktorý vytvára nebezpečný precedens pri nasadzovaní príslušníkov. Nie ľudí prepúšťať, ale počúvať! Aby ste sa následne nemuseli sťažovať, že OS SR sú poddimenzované. S personálom pracujte tak, aby bol spravodlivo vedený a motivovaný.

Páni poslanci, jedna jednoduchá rada. Netreba hľadať populistické cesty k obľúbenosti, ale treba si zavolať náčelníka Generálneho štábu OS SR a ministra obrany, dať im konkrétne otázky. Prípadne si pozvať pani prezidentku, nech sa k problému vyjadrí. Veď je vrchný veliteľ OS SR!

Máte možnosť ukázať, že Vás neženie bezbrehý populizmus, ale reálny záujem o to, čo príslušníci OS SR potrebujú a ako rozmýšľajú. Verte, že súčasný stav nie je lichotivý a všetko by sa dalo zmeniť k lepšiemu. Stačí chcieť.”

Prvá časť: https://www.facebook.com/generalviktorinrepublika/posts/120138563657717

gen. PhDr. Jozef Viktorín brigádny generál vo výslužbe, člen Republikovej rady


26 932 thoughts on “Generál Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Vojaci majú tiež svoje občianske práva! Aj keď sa Vám to nepáči!